GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservisdelar 17354189
*
nr 1735 4189
Matservisdelar
40 delar, ca, Gefle, Palace/Kryss/Svalan, 1950-tal
Utrop:
700 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 oktober 2025
kl 19:01:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/10 15:56:24
1
300 kr
27/10 18:38:17
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kryss matservisdelar mattallrik mattallrikar palace svalan svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar
-
9383 Matservisdelar
15 delar, Villeroy & Boch, Casa azul modesto, 5 ma..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 19:11
-
9074 Matservisdelar
ca 55 delar, Rörstrand, "Athena", 12 mattallrikar,..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 18:21
-
9216 Matservisdelar
Rosenthal, med guldkant, 12 mattallrikar, 12 djupa..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 20:48
*
Matservisdelar
nr 1735 4189
Matservisdelar
40 delar, ca, Gefle, Palace/Kryss/Svalan, 1950-tal
| Utrop: | 700 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 oktober 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/10 15:56:24 | 1 | 300 kr |
| 27/10 18:38:17 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kryss matservisdelar mattallrik mattallrikar palace svalan svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar
-
9383 Matservisdelar
15 delar, Villeroy & Boch, Casa azul modesto, 5 ma..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 19:11 -
9074 Matservisdelar
ca 55 delar, Rörstrand, "Athena", 12 mattallrikar,..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 18:21 -
9216 Matservisdelar
Rosenthal, med guldkant, 12 mattallrikar, 12 djupa..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
2 feb kl 20:48



