GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservisdelar 17354189
*
nr 1735 4189
Matservisdelar
40 delar, ca, Gefle, Palace/Kryss/Svalan, 1950-tal
Utrop:
700 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 oktober 2025
kl 19:01:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/10 15:56:24
1
300 kr
27/10 18:38:17
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kryss matservisdelar mattallrik mattallrikar palace svalan svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar
-
6707 Matservisdelar
25 delar, Iittala, Kaj Franck (1911-1989), Finland..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:47
-
6708 Matservisdelar
36 delar, Bing & Grøndahl, "Elegance", 12 mattallr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:46
-
6753 Matservisdelar
37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:46
-
6750 Matservisdelar
50 delar ca. Gustavsberg, Röd Fasan, 12 mattallrik..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:25
*
Matservisdelar
nr 1735 4189
Matservisdelar
40 delar, ca, Gefle, Palace/Kryss/Svalan, 1950-tal
| Utrop: | 700 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 oktober 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/10 15:56:24 | 1 | 300 kr |
| 27/10 18:38:17 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kryss matservisdelar mattallrik mattallrikar palace svalan svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar
-
6707 Matservisdelar
25 delar, Iittala, Kaj Franck (1911-1989), Finland..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:47 -
6708 Matservisdelar
36 delar, Bing & Grøndahl, "Elegance", 12 mattallr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:46 -
6753 Matservisdelar
37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:46
-
6750 Matservisdelar
50 delar ca. Gustavsberg, Röd Fasan, 12 mattallrik..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:25



